Costing your pastry recipes 

Assembled cake costs table
Date Pastry name Total cost


NOTE: To see our desserts that are or will be sold online, please follow this link 

Pastry assembly costs

Costing your cake

In this table you are only concerned with the last column (to the right). Knowing the cost per gram of eg; pastry cream, you can quickly figure out your cost of using, eg; 150g of pastry cream.

EXAMPLE:
If you have a cake recipe that needs 800g of Chantilly cream, multiply 800g x .00516 to derive your Chantilly cream cost; 800g x .00516 = $4.13.

Pastry mixtures costs table
Date Recipe name Cost per gram ($)

a - Tiramisu filling consisting of Chantilly cream, Cream cheese and Mascarpone cheese. 

b - Tiramisu flavoring syrup consists of espresso coffee and a blend of two alcohols. Much cheaper using instant coffee.

Pastry accessories cost

Accessories costs table
Date Recipe name Details Cost/item or gram ($)

 

 Plastic see-through containers, 8" 

 

 

 

back to top

home

Free pastry training videos

Pastry training course outline

Units of measure

Brix / Baumé conversion table

Pastry name translations

Pastry terminology

Pastry FAQs page

Other pastry topics